pytania kadeta

Wszystko co ma związek z klasycznym BT
Awatar użytkownika
Brathac
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posty: 9025
Rejestracja: 2013-07-31- 11:08
Lokalizacja: Łódź

Re: pytania kadeta

Post autor: Brathac »

Zasady pozostają te same dla Mechów niezależne od klasy wagowej.
Obrazek
"The Bible is quite specific about killing, it is somewhat fuzzier on the subject of kneecaps". - Shepherd Book

Awatar użytkownika
MvB
Vice Admiral
Vice Admiral
Posty: 1805
Rejestracja: 2013-07-31- 11:57

Re: pytania kadeta

Post autor: MvB »

Realnie szturmowe miały więcej a lekkie mniej, niż umowne 12 metrów. Figurki za to "żyły swoim życiem" i były niewyskalowane.
Nie ma sensu zmieniać zasad w planszowym BT, na to konto, że rozmiary figurek zrobiono poprawniej.

Różnicę uwzględniono w zasadach tylko dla mechów superciężkich oraz protomechów, które mają odpowiednio umowną wysokość 3 i 1 poziomów.
Obrazek in principio erat Verbum... Veni, vidi, Verbum vicit

Przemosan
Leading Seaman
Leading Seaman
Posty: 17
Rejestracja: 2022-01-10- 20:04

Re: pytania kadeta

Post autor: Przemosan »

witam, pytanie świeżaka .
mam BT Clan Invasion oraz BT Agoac, i czy tal ma być że mechy klanowe są dużo droższe w BV od mechów IS? , ja rozumiem ze w klanach są lepsi piloci ale bez przesady, za jednego Timber Wolfa Prime mam 2 Thunderbolty TDR-5S i myślę ze oba te TDRy rozniosą raczej Prime'a.
a jak grać na Lancach i Starach to raczej zwiększy się przewaga na korzyść IS. czy sie mylę i jest inny licznik Balansu niż BV.

Awatar użytkownika
Brathac
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posty: 9025
Rejestracja: 2013-07-31- 11:08
Lokalizacja: Łódź

Re: pytania kadeta

Post autor: Brathac »

Prócz przewagi w umiejętnościach jest jeszcze przewaga technologiczna, stąd przewaga w punktach.
Zwróć uwagę że BV rośnie wraz ze wzrostem umiejętności Mechawojowników. Zawsze możesz zwiększyć staty sferycznych. Albo grać Klanerami na zasady zellbrigen (pojedynki 1 na 1). Albo w ogóle wywalić balans do kosza i grać scenariusze z określonym celem.
Obrazek
"The Bible is quite specific about killing, it is somewhat fuzzier on the subject of kneecaps". - Shepherd Book

Przemosan
Leading Seaman
Leading Seaman
Posty: 17
Rejestracja: 2022-01-10- 20:04

Re: pytania kadeta

Post autor: Przemosan »

to jeszcze pytanie dodatkowe jeśli pozwolicie.
jakie są mechy dedykowane do walki wręcz (mają bron do CC) bo ja znam tylko 2, Axman i Hatchetman, są inne?

oraz co z piechotą? rozumiem ze clany maja elemantali, a IS??

i takie dodatkowe bardziej z lore, gdzie się podziało ufo? alieny i inne obce cywilizacje, ludzkość ich wybiła ? podbiła?, a może jeszcze nie odkryła

Awatar użytkownika
SeeM
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posty: 3979
Rejestracja: 2013-07-31- 19:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: pytania kadeta

Post autor: SeeM »

Przemosan pisze: 2022-02-07- 20:08to jeszcze pytanie dodatkowe jeśli pozwolicie.
jakie są mechy dedykowane do walki wręcz (mają bron do CC) bo ja znam tylko 2, Axman i Hatchetman, są inne?
Każdy się nadaje, o ile ma dłonie. Pilot może wyrwać Mechem drzewo z lasu, które jest jednorazową bronią do fizycznego ataku, lub użyć zrujnowanych budynków do pozyskania takiej broni. Do walki wręcz świetnie nadają się maszyny z TSM, które wystarczy podgrzać nadużywając ich usbrojenia, by ataki toporami były mocniejsze.
oraz co z piechotą? rozumiem ze clany maja elemantali, a IS??
Sfera też ma swoje modele zbroi. Piechota konwencjonalna generalnie jest, ale poza budynkami z Construction Factor powyżej 60 słabo sobie radzi. Jest zbyt wolna, a rozłożenie ciężkiej broni wsparcia kosztuje ją cały ruch.
I takie dodatkowe bardziej z lore, gdzie się podziało ufo? alieny i inne obce cywilizacje, ludzkość ich wybiła ? podbiła?, a może jeszcze nie odkryła
W Star Treku. Obcy zdarzają się tutaj sporadycznie na poziomie małpoludów, lub zdegenerowanych, ludzkich kolonistów. Ale nawet te motywy są mało eksploatowane.
+

Awatar użytkownika
MvB
Vice Admiral
Vice Admiral
Posty: 1805
Rejestracja: 2013-07-31- 11:57

Re: pytania kadeta

Post autor: MvB »

Walka wręcz

Mechy do walki wręcz pokazują swój potencjał dopiero przy bardziej zaawansowanych technologiach. Szczególnie maszyny z TSM podwajającymi uszkodzenia (jak Ti T'sang) zaczęły być naprawdę groźne. Sporo mechów do walki wręcz stworzono w małych ilościach na Solaris 7 do walk na arenach.
Na Sarnie wydzielono mechy do walki wręcz jako kategorię:
https://www.sarna.net/wiki/Category:Melee_BattleMechs
---

Obcy

W Battletechu nie ma inteligentnych obcych. Wprawdzie jedna książka usiłowała wpleść ptakopodobne istoty ale szybko wypadła z kanonu.
Są eksperymenty genetyczne (najsłynniejsze to klanowi mechawojownicy, piloci, elementale), są egzotyczne zwierzęta (także jako wierzchowce), są cyborgi, wszczepy interface do mózgu, drony (głównie WoB, trochę Klany) ale nie ma obcych cywilizacji.
Taka była pierwotna wizja autorów. Kilka lat temu, przy okazji jakiejś dyskusji pokazano tablice z pomysłami z burzy mózgów nad przyszłością uniwersum. Było tam dużymi literami coś w stylu "NO ALIENS!" :P
---

Piechota

W mechanice gry można ją podzielić na klasyczną i zbroje zmechanizowane. We wszystkich frakcjach klasyczna piechota występuje ale Klany używały jej sporadycznie, raczej niechętnie, z przymusu i do zadań pomocniczych. Znaczące użycie zbroi bojowych zapoczątkowały Klany. Sfera początkowo nie miała odpowiednika żywiołów (istniały nieliczne wyjątki z czasów Ligi Gwiezdnej), ale potem to szybko nadrobiła. Także Klany wprowadzały nowe modele. Z czasem (po 3050 r.) powstała szeroka gama pancerzy bojowych.
Kategoria na Sarnie https://www.sarna.net/wiki/Category:Battle_Armor
Także piechota klasyczna, początkowo tylko trzech rodzajów (zwykła, zmechanizowana, skacząca) doczekała się licznych opisanych specjalistycznych formacji.
https://www.sarna.net/wiki/Category:Infantry_Units
Tu jedna z najbardziej egzotycznych... https://www.sarna.net/wiki/Aerial_Beast_Infantry (ma nawet dwie wersje figurki)
---

Wysokie BV Klanów


Jest wyższe ale wynika głównie z lepszej broni (zasięg, uszkodzenia). Do tego mniejsza masa pozwala im mieć go więcej. Klanowe maszyny są także zwykle bardziej mobilne, co daje wyższy mnożnik BV. Z kolei automatycznie zainstalowane CASE nie obniża im BV gdy posiadają amunicję.
Nie zawsze się to przekłada na realną wartość na placu boju ale akurat MC to dobrze zbalansowana maszyna (choć są jeszcze lepsze).
Umiejętnie użyty w "normalnym" terenie (nie jakieś gęste lasy, delta rzeki, kanion, gęsta zabudowa) i na planszy odpowiedniego rozmiaru jest bardzo groźny (klanowymi maszynami zwykle nie gra się na pojedynczej planszy do BT, a nawet na dwóch im "ciasno", sporo broni ma zasięg 20+).

Tutaj nie zgodzę się z tezą, że dwa Thunderbolty z łatwością niszczą Mad Cata.
Szybki test: 2x TDR-5S vs Mad Cat... MvB (Mad Cat Prime): 2582 BV remaining (94.0% of 2737 initially) 0 BV fled, Princess (2 TDR-5S): 0 BV remaining (0.0% of 2670 initially) 0 BV fled. Wprawdzie przeciwnik to Princess Berserk z MM 0.46.1 (czyli "szturmujący głupol") ale w 10 tur było po obydwu TDR prawie bez strat. Wcześniej zagrałem dwie partie (przez nieuwagę nie zredukowałem pilota klanowego do poziomu 4/5, przez to miałem około 1000 BV przewagi). Za pierwszym razem trzymałem się na dystans korzystając często z biegu. Gra się przez to przeciągała. Dopiero po 22-30 turach, długo po zużyciu rakiet doszło do walki z bliska. Po 40-42 dokończyłem ostatniego przeciwnika, tracąc przy tym coś koło 600 BV. Najwięcej zebrałem gdy sam utkwiłem w rzece przy górach i podeszły na 5-6 pól. Za drugim razem szybko wbiegłem półdystans parunastu pól, by użyć szerszej gamy broni. Zniszczenie obydwu TDR zajęło mi 11 tur, przy stracie kolo 200 BV. Przez te trzy gry poza zużyciem amunicji na MC nie straciłem żadnej broni, siłownika, chyba nawet całego pancerza na którejś lokacji. Raz bot był bliski zadania mi przypadkowego trafienia krytycznego. Thunderbolty ginęły głównie od utraty korpusu, tylko któryś wybuchnął. po drodze traciły kończyny, broń, żyroskopy. Zanotowałem pojedyncze trafienia w głowę ale żadne nie wyeliminowało mecha, stąd żadnej z gier nie wygrałem szczęśliwym head shotem.

Samo BV, nie jest receptą na wygrywanie.
Trzeba umieć wykorzystać przewagę maszyn klanowych: mobilność, zasięg i siłę ognia uzbrojenia dystansowego, teren. Jeśli już dojdzie do zwarcia to z kolei manewrowość czy brak zasięgu minimalnego LRM. Powolne podpełzanie, czy stanie w miejscu i strzelanie z bliska albo walka wręcz to taktyka dla maszyn pokroju Thunderbolta. Jeśli Mad Cat bezmyślnie ją przyjmie, do tego z dwoma naraz, to może przegrać.

System BV nie jest doskonały. Ma teoretycznie balansować tysiące jednostek o różnej mechanice, do tego używanych w różnych warunkach. To jest niewykonalne. Na szczęście Battletech to system nastawiony bardziej na scenariusze, niż na typowe turnieje na punkty.
Obrazek in principio erat Verbum... Veni, vidi, Verbum vicit

Awatar użytkownika
Brathac
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posty: 9025
Rejestracja: 2013-07-31- 11:08
Lokalizacja: Łódź

Re: pytania kadeta

Post autor: Brathac »

Przemosan pisze: 2022-02-07- 20:08 i takie dodatkowe bardziej z lore, gdzie się podziało ufo? alieny i inne obce cywilizacje, ludzkość ich wybiła ? podbiła?, a może jeszcze nie odkryła
W BT nie ma i nie bedzie nigdy obcych. Człowiek jest wystarczajaco człowiekowi wilkiem. Zwróć też uwage że w BT nie ma tradycyjnego podziału na tych dobrych i tych złych. Sa tylko frakcje o różnych odcieniach szarości i każda ma coś za uszami.
Obrazek
"The Bible is quite specific about killing, it is somewhat fuzzier on the subject of kneecaps". - Shepherd Book

Przemosan
Leading Seaman
Leading Seaman
Posty: 17
Rejestracja: 2022-01-10- 20:04

Re: pytania kadeta

Post autor: Przemosan »

Pytanie koleje, sa w kraju jakieś sklepy czy firmy ktore maja w swojej ofercie tereny do BT?

Awatar użytkownika
Brathac
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posty: 9025
Rejestracja: 2013-07-31- 11:08
Lokalizacja: Łódź

Re: pytania kadeta

Post autor: Brathac »

Strato Minis ma tereny w 6mm.
Lasercut buildings https://www.lasercutbuildings.eu/
Wzgórza z T4G https://terenydogier.pl/Zestaw-WZGORZ-d ... -10mm-p293
Obrazek
"The Bible is quite specific about killing, it is somewhat fuzzier on the subject of kneecaps". - Shepherd Book

ODPOWIEDZ