Świt Diabła – Stacja ZARYA-1 – tekstowa gra przygodowa (Android)

Zarya – 1 jest tekstową grą przygodową z gatunku interaktywnej fikcji; z elementami science fiction, horroru i okazjonalnego humoru.

Fabuła

W 2021 roku ludzkość odebrała niepokojący sygnał z odległego zakątka Księżyca, po czym natychmiast wysłała czworo dzielnych ludzi, by ci zbadali jego źródło. Będziesz nadzorować astronautów i podejmować decyzje, które będą miały bezpośredni wpływ na historię i jej bohaterów. Każdy wybór może zaprowadzić cię dalej – lub bliżej – prawdy.

Fabuła z jednej strony jest trochę oklepana, tajna rosyjska baza na księżycu, zaginiona załoga i nieznane zagrożenie. Muszę jednak przyznać, że historia jest poprowadzona w ciekawy sposób i zachęca do poznania jej zakończenia. Gra wspaniale buduje napięcie i atmosferę zagrożenia zaś wybory fabularne nie są oczywiste. Gra nie raz pokazuje, że zwykła ludzka ciekawość nie zawsze jest właściwym rozwiązaniem.

Świetne rozrysowane postacie

Przyznam, że przed poznaniem tego tytułu nie sądziłem, że tak dobrze da się oddać charakter postaci samymi dialogami. W przeciwieństwie do książek tutaj nie ma opisów bohaterów zaś wszystko o ich charakterze trzeba wywnioskować z rozmów i tego jak reagują na problemy.

To z dyskusji między bohaterami dowiadujemy się, że Chase jest odważny i lubi działać, lekarz Bones ma zacięcie naukowca zaś technik Savvy jest ostrożny i nie lubi zbędnego ryzyka.  Czasem to operator z ziemi staje się swoistym rozjemcą między różnym podejściem do problemów jakie ekipa napotyka na swojej drodze.

Ocena

Odkrywanie historii stacji Zarya – 1 sprawiło mi wiele satysfakcji, odżałowałem nawet te kilka zł by pozbyć się reklam i oczekiwania na wykonanie polecenia. Historia jest bardzo ciekawie prowadzona i wciąga swoją atmosferą. Jedyną rzeczą, która mi się nie podobała były nieoczywiste i dalekosiężne konsekwencje wyborów, przez które trzeba czasem wracać prawie na początek historii (możesz cofnąć czas w grze i dokonać innego wyboru jeśli misja zakończy się katastrofą) by zmienić ostateczny wynik misji. Jeśli podobały ci się “Obcy”, “Dead Space” i “Lifeline” – te gra powinna Ci się spodobać.

 

2 myśli na temat “Świt Diabła – Stacja ZARYA-1 – tekstowa gra przygodowa (Android)

Dodaj komentarz