The 100

Fabuła

97 lat po wojnie nuklearnej ludzkość przebywa na Arce, która umieszczona jest w kosmosie. Panują tam surowe zasady: za każde przestępstwo, bez względu na jego rodzaj, jest kara śmierci, chyba że sprawca jest poniżej 18 roku życia. Po wielu latach zaczyna brakować zasobów na “Arce”, więc zdesperowani mieszkańcy decydują się wysłać na Ziemię grupę nieletnich przestępców w celu kolonizacji. Kanclerz Arki wysyła na Ziemię kontyngent składający z setki młodych ludzi. Mają oni za zadanie sprawdzić czy warunki na Ziemi pozwalają na jej ponowne zamieszkanie. Nuklearna wojna niszczy cywilizację. Po lądowaniu na Ziemi, młodzi ludzie rozpoczynają kolonizację planety, która wbrew pierwotnym założeniom nie tylko nadaje się do życia, lecz jest także zamieszkana przez innych ludzi spoza Arki. Nastolatkowie muszą połączyć siły, aby przetrwać na planecie, która skrywa przerażające sekrety.

Budowa społeczeństwa i wspólnoty

Główna oś fabuły skupia się na losie setki nastoletnich przestępców wysłanych na Ziemie w celu próby jej ponownej kolonizacji. Uwolnienie od rygorów Arki, gdzie każde przestępstwo karano śmiercią muszą na Ziemi zbudować nowe społeczeństwo. Czy jednak da się zbudować społeczeństwo bez zasad? Jak karać zabójstwo? Co zrobić z wichrzycielami, z osobami, które nie chcą się podporządkować współdziałaniu dla dobra grupy?

Setka musi nauczyć się ufać sobie i współpracować by przetrwać. Oprócz problemów typowych dla nastolatków jak pierwsze miłości, przyjaźnie czy budowanie własnej pozycji w grupie, dochodzą tu problemy takie jak lojalność, zdrada i poczucie odpowiedzialności za innych. Bohaterowie często stają przed dylematem jak wiele jestem w stanie zrobić by ocalić przyjaciół? Czy będę kogoś torturował by wyjawił lekarstwo na truciznę, czy poświęcę kogoś kto mi pomógł by ocalić kogoś mi bliższego?

Spiski i sojusze

W kosmosie na stacji trwa bezpardonowa walka o władze, zasobów nie wystarczy dla wszystkich, kogoś trzeba będzie poświęcić. Stronnictwa walczą o władzę i o przetrwanie. Z drugiej strony na Ziemi nastolatkowie dość szybko muszą nauczyć się, że walka to nie zawsze najlepsze rozwiązanie i jeśli chcą przetrwać muszą zyskać sojuszników. Zrozumienie jednak, którzy z sojuszników zasługują na zaufanie będzie bardzo istotne dla przetrwania całej grupy.

Science fiction czy postapokalipsa?

Mimo, iż część akcji dzieje się na stacji kosmicznej Arka w kosmosie, serial utrzymany jest bardziej w konwencji postapokalipsy niż space opery. Stacja poziomem zaawansowania bardziej przypomina trochę unowocześnioną wersje Mira niż Deep Space 9 ze Star Treka. Większość akcji ma miejsce na Ziemi i jest utrzymana w klimatach postapokalipsy zbliżając się do serii Fallout, zwłaszcza od drugiego sezonu.

the_ark_1x01

Wrażenia

Serial rozkręca się powoli, jednak mimo wszystko potrafi wciągnąć.  “The 100” nie ogranicza się do typowych standardów serialu młodzieżowego. To produkcja przedstawiająca los nastolatków, którzy muszą dokonywać trudnych wyborów, aby pozostać przy życiu. Torturować by uratować przyjaciela, zabijać by pozostać przy życiu. Minusem tego serialu, jest fakt, że w wielu przypadkach problemy bohaterów rozwiązują się same. Gdy nie mają żadnych szans na ucieczkę lub na wygranie bitwy, zjawiają się sprzymierzeńcy, którzy ratują ich z tarapatów.  Swoim klimatem i ciągłym trzymaniem widza w napięciu serial porównywalny jest do “Zagubionych”.

2 myśli na temat “The 100

Dodaj komentarz