Zaginione opowieści 17 Alex Benedict oraz Boża Klepsydra McDevitt Jack

Dziś nietypowo seria Alex Benedict McDevitta. Nie jest to typowa space opera, bo cała trylogia utrzymana w klimacie SF detektywistycznym. Jednak przewijają się przez tą trylogię problemy, które mogą dotknąć ludzkość jako gatunek w przyszłości – kontakt z obcą inteligentną rasą, jednoczenie się ludzkości wobec zagrożeń z zewnątrz, przeludnienie planety (to można odczuć nawet już teraz), długowieczność i jej konsekwencje. Każdy tom tworzy odrębną całość a serię spina tylko uniwersum i postać głównego bohatera.

Tom 1 Smykałka do wojny

Wraz ze spadkiem po zaginionym wuju Alex Benedict, handlarz antykami, dziedziczy tajemnicę: Alex ma kontynuować jego prace archeologiczne; poszukując wskazówek natrafia jednak na intrygującą informację związaną z międzygwiezdnym bohaterem, Christopherem Simem, przywódcą i wojownikiem, którego poświęcenie sprawiło, że ludzkość ocalała podczas wojny z telepatyczną rasą niemych obcych – Aszijurów. Jeśli znaleziona informacja jest prawdziwa, cała historia Christophera Sima musiała wyglądać zupełnie inaczej. Alex rozpoczyna prywatne śledztwo – poszlaki wskazują, że nieco światła na zagadkę może rzucić historia ostatniego lotu międzygwiezdnego statku badawczego „Tenandrome” – co takiego odkryła załoga, że zniszczyła wszystkie zapisy i poprzysięgła milczenie? Obsesja Alexa na punkcie Sima, Ruchu Oporu i wojny z Aszijurami poprowadzi go w daleką podróż do nieznanych rejonów kosmosu i zaowocuje odkryciami o ogromnym znaczeniu dla całej ludzkości.

Wrażenia

Motywem przewodnim jest tajemnica, główny bohater usiłuje dowiedzieć się, co takiego odkrył jego zmarły wuj i dlaczego za wiedzę na ten temat niektórzy są gotowi zabić.

Akcja dzieje się jakby w dwóch płaszczyznach pierwszą są poszukiwania informacji przez głównego bohatera, jego próby dotarcia do prawdy, składanie śladów z urywków historii, poszukiwanie ludzi mogących coś wiedzieć. I tutaj muszę przyznać iż ten element jest odrobinę nużący gdyż niestety nie mamy tu do czynienia z akcją na miarę Indiany Jonsa. Mamy opisy spotkań Benedicta z różnymi ludźmi, jego próby znalezienia wskazówek ale mało w tym akcji.

Tym co mnie wciągnęło do książki jest druga jej płaszczyzna odkrywanie historii Christophera Sima, w powszechnym mniemaniu bohatera, rewolucjonisty, buntownika tak krystalicznego że ciężko nawet myśleć o krytykowaniu go, człowieka którego pomniki muzea, place, budynki są w całej Konfederacji (związek planet ludzkości), zdradzonego przez 7 wyklętych.

A jednak wraz z postępem śledztwa odkrywamy różne fakty sprzed ponad 200 lat, fakty których ujawnienie może zmienić cały obraz świata i obraz człowieka będącego bohaterem dla całej ludzkości. Szkoda tylko iż nie rozwinięto historii Ludika Talino człowieka którego nazwisko stało się synonimem zdrady, motyw w którym udałoby się oczyścić go z zarzutów byłby interesujący. Interesująca jest też postać Leishy Tarien najpierw gorliwej pacyfistki która z biegiem czasu stała wybitnym żołnierzem.

W tle mamy dodatkowo konflikt zbrojny z obcą rasą oraz rozważania starożytnych greków nad naturą wojny i dyplomacji (nawiązania do bitwy pod Termopilami) oraz ludzi i ich wybory w świecie ogarniętym zamętem. Mieszane uczucia mam względem tej książki, ponieważ przez 2/3 książka jest po prostu nudna, akcja wolno się toczy, tematyka też rozwlekła i nie do końca jasna, dopiero pod koniec akcja przyspiesza i robi się ciekawa.

Tom 2 Polaris

352x500

Agencja Badań Planetarnych i Astronomicznych wystawia na sprzedaż pamiątki po pasażerach statku „Polaris”; podczas jego misji, której celem była obserwacja zderzenia białego karła z gwiazdą Delta Karpis, wszyscy pasażerowie i kapitan zaginęli w tajemniczych okolicznościach. Alex dochodzi do wniosku, że w zainteresowaniu przedmiotami osobistymi zaginionych jest coś dziwnego: podczas wystawy poświęconej „Polaris” dochodzi do zamachu bombowego, nowych właścicieli cennych przedmiotów odwiedzają osoby przedstawiające się fałszywymi nazwiskami i pod różnymi pretekstami usiłują obejrzeć artefakty, ktoś włamuje się do domu Alexa, a kiedy ktoś próbuje zabić Alexa i Chase, staje się jasne, że mimo upływu lat tajemnica związana z misją „Polaris” jest nadal żywa i komuś zależy na tym, by nigdy nie została odkryta.

W drugim tomie mamy pewną zmianę związaną z większą ilością akcji w książce a mniejszą śledztwa. Z kwestii etycznych mamy rozważania nad długowiecznością i na tym jak zmieniłaby ona życie ludzkości. Dobrze zrealizowano też motyw nieporozumienia przy pierwszym kontakcie dwóch odmiennych cywilizacji.

Tom 3 Poszukiwacz

352x500

Na rynku antyków pojawia się tajemniczy kubek, który prawdopodobnie pochodzi ze statku międzygwiezdnego sprzed dziewięciu tysięcy lat. Tropy prowadzą do Margaret i Adama Wescottów, którzy zginęli w lawinie, zanim zdążyli poinformować o pewnym obiecującym odkryciu, mogącym wiązać się z Margolianami, niezadowolonymi z ziemskiego systemu politycznego kolonistami, którzy kiedyś opuścili Ziemię i ślad po nich zaginął. Nikt nie wie, czy dotarli do miejsca przeznaczenia i założyli kolonię.

Najbardziej pełna akcja książka z serii. Wciągająca tajemnica i bardzo ciekawa hipoteza związaną z niebezpieczeństwami przy zakładaniu nowych koloni w kosmosie. Interesujący jest motyw planety wyrwanej z orbity przez wędrowne słońce i problemów cywilizacji rozwijającej się w takich warunkach.

Podsumowanie

Akcja całej trylogii co prawda rozgrywa się w przyszłości, lecz pomijając podróże międzygwiezdne, rasy obcych, SI czy nowoczesną technologię mielibyśmy do czynienia z typowymi kryminałami. Nie jest to military space opera, nie mamy tutaj w zasadzie bitew kosmicznych (bardziej wzmianki historyczne), akcji jest mało, większość wątków to typowo detektywistyczna żmudna robota polegająca na szukaniu tropów i przesłuchiwaniu świadków. Jednak w każdym z tomów historia potrafi wciągnąć nie tylko fabularnie, ale też na innym poziomie, gdyż porusza i analizuje problemy typowe dla space opery jak pierwszy kontakt z obcą cywilizacją (Smykałka do Wojny oraz Polaris), konsekwencje długowieczności (Polaris), czy trudności w założeniu i przetrwaniu nowej kolonii w kosmosie w niesprzyjających warunkach (Poszukiwacz).

 Boża klepsydra

w200

Fabuła

Na kilka tygodni przed spodziewanym zniszczeniem planety Deepsix w wyniku kolizji z gazowa planetą-gigantem, badacze odkrywają ruiny na powierzchni globu, które mogą oznaczać, że istnieje tam cywilizacja. Akademia nakazuje naukowcom z przelatujących w pobliżu statków, żeby ci wylądowali na powierzchni planety i przeprowadzili niezbędne analizy artefaktów. Dodatkowo do grupy naukowców dołącza popularny z powodu swojego ciętego języka i wyrazistych poglądów znany w całej galaktyce publicysta, który nigdy wcześniej nie opuścił Ziemi. Kiedy lądowniki ekspedycji zostają zniszczone, na skutek trzęsienia ziemi spowodowanego zbliżaniem się gazowego giganta, ekipa musi znaleśc sposób na opuszczenie planety zanim dojdzie do kolizji.

Wrażenia

Niejako przy okazji chcę wspomnieć również o innej książce tego autora, która zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jest to część cyklu Priscilla “Hutch” Hutchins, lecz książka tworzy również zamkniętą całość. Autor pokazuje nam obcy świat i ludzi którzy się w nim znaleźli. Fabuła książki skupia się wokół nadrzędnego celu jaki przyświeca każdemu naukowcowi, czyli dotarciu do prawdy, poszerzeniu limitów ludzkiej wiedzy. Jak dużo jesteśmy w stanie poświecić dla odkrycia, z którym nie zetknął się do tej pory żaden człowiek? Nasz czas? Naszą reputację? Naszą karierę? A może nawet życie? Książka zaskakuje złożonością charakterów postaci, problemów społecznych, kilku z uwięzionych bohaterów ma swoje własne ciekawe historie osobowości oraz zatargi z przeszłości. Mamy tu zamkniętą uwięzioną grupę ludzi jak i oddalony od nich wirujący świat polityki, machinę wszechświata, której nie sposób zatrzymać. Tym, co bardzo wciąga w lekturę jest poczucie że zegar non stop tyka z każdą chwilą odmierzając czas do zagłady. Razem jest to około 520 stron lektury, od której nie można się oderwać. Polecam ją każdemu fanowi literatury gatunku sf jak i tym, którzy lubią powieść przygodową.

Jedna myśl na temat “Zaginione opowieści 17 Alex Benedict oraz Boża Klepsydra McDevitt Jack

Dodaj komentarz