Ziemia Ostatnie Starcie

Zarys fabuły

Na Ziemi, w niedalekiej przyszłości pojawia się zaawansowana technicznie rasa obcych, nazywanych Taelonami lub Towarzyszami. Są znacznie bardziej rozwinięci technologicznie i biologicznie. Oferują Ziemi pomoc, dzięki której wszelkie problemy, takie jak głód, choroby, wojny na zawsze odejdą w zapomnienie. Czy jednak można zyskać coś za nic?

Kanadyjski serial bazował na pomysłach Gene’a Roddenberry’ego („Star Trek”), a producentką była jego żona – Majel Barrett-Roddenberry (mąż zmarł w 1991 roku). Swoją premierę miał 6 października 1997 roku. Wyemitowano pięć sezonów (110 odcinków), a finał serii odbył się 20 maja 2002 roku. Producentka posiadała notes swojego zmarłego męża, w którym znajdowała się zarówno cała fabuła serialu, jak i pomysły na kolejne sezony. Bardzo podobnie produkowana była z resztą „Andromeda”.

Prawdziwe intencje

Bez wątpienia najciekawszym motywem serialu jest próba odkrycia prawdziwych intencji obcych. Główny bohater William Boone pracuje jako szef ochrony Da’an Taelona będącego reprezentantem swojej rasy dla Północnej Ameryki.

william_boone_01

Boone początkowo nie chciał on przyjąć tej propozycji z uwagi na to, iż nie ufał Taelonom i nie rozumiał ich motywacji do bycia na Ziemi. Wraz z rozwojem fabuły dowiadujemy się coraz więcej o prawdziwych powodach przybycia obcych na Ziemię oraz ich ukrytych intencjach. Przy czym nie mamy tu do czynienia z czarno białym obrazem jak ten przedstawiony w V, gdzie intencje obcych były jednoznacznie wrogie, bardziej mamy tutaj motyw stanu wyższej konieczności i próby zapewnienia przetrwania własnej rasy.

Rodząca się przyjaźń i nienawiść

Jednym z lepiej zrealizowanych motywów jest proces poznawania się, zdobywania wzajemnego szacunku między obcym Da’anem a człowiekiem Boonem.

efcpromo-s1-01

Da’an bardziej sympatyzował z rasą ludzką niż inni Taeloni, którzy widzieli ludzi tylko jako środek ochrony swojej rasy przed zagładą, i byli gotowi podjąć wszelkie środki, nawet ryzykując zniszczenie rasy ludzkiej. Był to jedyny skrajny środek, którego Da’an nie brał pod uwgę. Ufał on swoim ludzkim współpracownikom, w szczególności widząc Boona jako swój atut oraz ceniąc jego niepowtarzalne podejście do problemów. To Da’an wspomógł Boone sprawiając, iż dostał jako pierwszy człowiek implant pozwalający “czytać” emocje Taelonów. Człowiek odwzajemnił ten szacunek i uznanie kiedy towarzysz został pozbawiony swojego stanowiska i zastąpiony przez Zo’or, Boone odpowiedział z zaskakującą intensywnością w stosunku do sytuacji. To dzięki jego akcjom Zo’or wyszedł na głupca, przez co ten zbyt agresywny i egoistyczny towarzysz został usunięty ze stanowiska.

zoor_01

Da’an był ostatnim z rasy Taelonów, zdolnym do reprodukcji,  stworzył on Zo’ora, który był antagonistyczne nastawiony do “ojca”. Uważał on swojego  rodzica jako słabego i zbyt chętnego do słuchania życzeń ludzi. Da’an był w pełni świadomy i zasmucony, wadami swojego dziecka, ale mimo wszystko był zawsze gotowy do podjęcia działań mających na celu je chronić.

Niestety obsada serialu przez pięć lat znacznie się zmieniała (powody finansowe). Aktorzy pojawiali się i znikali, by w końcu ponownie wrócić w finałowym sezonie. Tylko jeden aktor: Von Flores (Saldoval) wystąpił we wszystkich 110 odcinkach.

Od drugiego sezonu świetny Kevin Kilner grający Booma został zastąpiony przez średniego Liama Kincaida granego przez Roberta Leeshocka.

emancipation_liamZmieniła się też atmosfera serii, mniej koncentrując się na próbie wzajemnego poznania się oraz relacjach ludzi i taelonów, zaś bardziej na ruchu oporu przeciwko obecności “towarzyszy” na Ziemi.

Skrill

Skrills to rozumne i inteligentne obce formy życia hodowane przez Taelonów do użycia jako broń. Da’an nazywa Skrille “obrońcą pokoju narzędziem, które stłumi burzę”.

decision_skrill_02Ronald Sandoval opisywał implanty jako prawdziwe symbionty “używające naszego pożywienia, i naszej energii by generować swoje pola”. Zarówno Sandoval i Boone doświadczyli komunikacji ze swoimi symbiontami, szczególnie w “prymitywnych i irracjonalnych” snach. Boone twierdził nawet, że jego Skrill na pewno ma inteligencję i obecność. Relacjom ze Skrilami poświęcone jest kilka odcinków serialu.

Wrażenia

Serialowi nie można odmówić akcji, szkoda tylko, iż bohaterowie prawie w ogóle nie opuszczają Ziemi. Niestety podobnie jak w przypadku Andromedy po wyśmienitym pierwszym poprawnym drugim sezonie mamy spadek formy (wielu fanów sugeruje by obejrzeć 1 sezon i udawać, że kolejne nigdy nie powstały). Być może zabrakło notatek Roddenberry’ego, lub dalsze sezony były mniej dokładnie naszkicowane. Pojedyńcze, poszczególne odcinki się bronią, ale zawodzi główna fabuła czego finał mamy w najsłabszym 5 ostatnim sezonie. Ogólna wizja świata i obcych jest dość ciekawa i warto chociażby poznać tą serię.

 

Dodaj komentarz