Exosquad

Fabuła

Fabuła przenosi nas w lata 2119–2121. Ostatecznie ludziom udało się skolonizować Wenus i Marsa, przekształcając je we światy podobne do Ziemi. Do rozbudowy “nowych Światów” naukowcy stworzyli genetycznie zmodyfikowany gatunek osobników: Neo Sapiens. Po latach niewolniczej pracy Neo Sapiens podnoszą bunt przeciw swym twórcom, zakończony jednak porażką…

Mija 50 lat, trzy zasiedlone planety są “światami domowymi” Wspólnoty Ziemi, jednak nie wszyscy Ziemianie są przywiązani do centrum: Klany Pirackie, potomkowie ziemskich przestępców zesłani na planety zewnętrzne, mieszkają na zdobytych frachtowcach kosmicznych, są główną frakcją niezależną. Kongres Ziemi wysyła całą Exofleet, w przestrzeń kosmiczną, w celu przeciwdziałania zagrożeniu piratów.

Wykorzystując nadarzającą się okazje, rosnący w siłę Neo Sapiens, pod wodzą Pheatona, podejmują kolejną próbę wyzwolenia. Tym razem odnoszą sukces, który zachęca ich do dalszych podbojów.  Na drodze do ostatecznego zwycięstwa stanąć im może jedynie EXO Flota.

Układy E

exo-squad_L06

 Seria zawdzięcza swój tytuł od Exo-szkieletów (potocznie określanych jako układy – E): wielofunkcyjnych mechów – wspomagających żołnierzy i wykorzystywanych przez bohaterów, głównie jako opancerzone wozy bojowe lub wzmocniony pancerz.  Od zwykłych mechów wyróżniają je 2 rzeczy: bezpośrednie bio-łącze z układem nerwowym pilota oraz zdolność do lotu i walki nie tylko w atmosferze, lecz także w kosmosie.

Able Squad

 Able_squad_sequad
Głównymi bohaterami są członkowie oddziału Able Squad ExoFloty, przeznaczonego do zadań specjalnych. Wśród postaci znajdują się charaktery zarówno szablonowe, jak i nieszablonowe.
Lt. / porucznik komandor. J.T. Marsh (głos Robby Benson), oryginalny lider Able Squad, jest odpowiedzialnym i zdolnym oficerem szanowanym przez żołnierzy i zwierzchników.
Porucznik Nara Burns (Lisa Ann Beley) to najmniej doświadczony członek zespołu, jej rodzice zginęli podczas ataku Neosapiens na Wenus. Jej związek z Marsalą jest powracającym tematem w serii. Po promocji Marsha, Burns zostaje nowym liderem drużyny.
Lt. Margaret “Maggie” Weston (Teryl Rothery) jest specjalistą od naprawy w drużynie. Introwertyczka i samotniczka, skrycie podkochuje się w Alecu Deleonie.
Sgt. Rita Torres (Janyse Jaud) zastępca dowódcy Able Squad i doskonały żołnierz, często zestawiana z  Wolfem Bronskym. Ma słabość do dzieci i żywi nienawiść do Klanów Piratów.
Alec DeLeon (John Payne) jest specjalistą od wywiadu i komunikacji. Pochodzenia francuskiego, jest bardzo inteligentny i wykształcony, co czyni go prawą ręka Marsha.
Wolf Bronsky (Michael Donovan) jest najdłuższym stażem żołnierzem służącym w Able Squad  i niechlujem. Pomimo swojego wyglądu, ma złote serce, wiedzę o sztuce i jest bardzo romantyczną osoba.
Kaz Takagi (Michael Benyaer) jest kolejnym “żółtodziobem” zespołu, oprócz Nary Burns, szanuje głęboko wszystkie osoby z ekipy, ale często powoduje im kłopoty swoją lekkomyślnością. Uznaje on przede wszystkim uznaje Bronskiego jako swojego mentora, z całą negatywną konsekwencją dla swojej dyscypliny.
Marsala (Gary Chalk), jeden z niewielu Neosapiens służących w Exofleet, to złożony charakter, który często daje, wnikliwe komentarze na temat sytuacji. Z biegiem czasu rozwija głębokie emocjonalne przywiązanie do Nary Burns. Przez większą część serii, jest on postrzegany jako bardzo stoicki, często nie rozumnie dowcipów ekipy i pozostaje spokojny, gdy jest prowokowany.
Chociaż głównym bohaterem serialu jest na Able Squad, poszczególne odcinki są często przeznaczone dla innych bohaterów. Na przykład Szwadron Piechoty Skokowej C5, kilka komórek ruchu oporu oporu, prominentni piraci i wysocy rangą oficerowie Neosapiens mają poświęcone sporo czasu ekranowego.

Wrażenia

Serialowa konstrukcja wydaje się niesamowicie prosta: są źli „kosmici” i bohaterscy ludzie, którzy próbują uratować swój świat przed zagładą. Ale to, co różni tę produkcję od setek podobnych serii to fakt, że giną tu ludzie i nie są to pojedyncze przypadki. Całe załogi okrętów, piloci mechów, ruch oporu, cywile… Aż trudno uwierzyć, że seria nie otrzymała kategorii wiekowej. Również poziom skomplikowania tej historii jest niezwykły jak na amerykańską produkcję. Obu frakcjom można przypisać zarówno cechy pozytywne jak i negatywne. Nie zaniedbano także postaci drugoplanowych.

Exosquad miał bardzo poważne podejście do fabuły składającej się z kilku splecionych wątków narracyjnych oraz szereg interesujących bohaterów. Pokazują oni pełne spektrum ludzkich emocji, relacji i doświadczeń, takich jak przyjaźń, miłość, nienawiść, osobista tragedia, zdrada i branie odpowiedzialności za innych. Michael Edens, pisarz i redaktor historii w drugim sezonie, przypisuje realizmowi serialu większą część jego sukcesu. Uprzedzenia i rasizm są powtarzającymi się motywami w serii, ponieważ zarówno ludzie jak i neosapiens są pokazani jako niosący nienawiść i poczucie wyższości wobec siebie. Międzyplanetarna polityka i wojna w kosmosie są typowe dla wojskowej science fiction i zostały zaprezentowane przy założeniu spójnej fikcyjnej przyszłej historii Układu Słonecznego. Obowiązki Able skład zwiększają się w drugim sezonie, są tam oddzielne historie na Marsie, Wenus, Ziemi, oraz w przestrzeni. Szpiegostwo i intrygi są częściej opisywane zamiast prostych walk.

Ocena

Odbiór Exosquad był ogólnie pozytywny, serial określany bywał jako “niezwykła kreskówka”, “naprawdę doskonałe dzieło”, “show, którego nigdy nie zapomnę” i “jeden z największych eposów anime w historii”. Phil Summers z Shamoozal.com zauważył, że choć początek lat 90. to nie był to najlepszy czas na bajki, Exosquad był “jednym z najbardziej niedocenianych kreskowych serii wszech czasów”. Są to opinie, z którymi się w całej zupełności zgodzę.

Dlaczego więc zaprzestano emisji serialu i przygotowywania dalszych epizodów na początku 3 sezonu (gdy wojna była już zakończona, lecz pojawiło się nowe zagrożenie)? Jest to wynik złej reklamy serialu, jako przeznaczonego dla dzieci. Głupota. Najlepiej bawi się przy nim starsza młodzież, gdyż po prostu więcej rozumie i nie gubi się w wielowątkowości…

Jedna myśl na temat “Exosquad

Dodaj komentarz