Space: Above And Beyond (Gwiezdna Eskadra)

Jeśli zawsze chciałeś być pilotem kosmicznego myśliwca i uwielbiasz serię gier Wing Commander to Gwiezdna Eskadra powinna być dla Ciebie pozycją obowiązkową.

Fabuła

W roku 2063 ludzie na Ziemi wcale nie żyją w pokoju. Wszyscy ciągle pamiętają niedawne wojny z Androidami i Silikantami, które przetrzebiły błękitną planetę. Pamiętają też o niechcących walczyć po stronie ludzi sztucznie wyhodowanych ludziach zwanymi tankami. Ci ostatni żyją teraz pomiędzy ludźmi ukrywając swoje pochodzenie. Politycy ten nowy rodzaj rasowych animozji chcą wykorzystać do własnych celów. W przeddzień wyprawy kolonizacyjnej na odległy Tellus, w skład ekipy ma zostać włączonych 10 tanków. Tym samym decyzja władz rozdziela kochającą się parę przyszłych kolonistów. Ona poleci w gwiazdy, on zostanie na Ziemi, a całą winę za nieprzychylność losu zrzuca na tanki. Ziemi nie przyjdzie długo żyć we względnym spokoju. Brutalny atak z kosmosu niszczy kolonię na Veście, a statek z osadnikami na Tellusa zostaje zestrzelony przez obce myśliwce jeszcze przed lądowaniem. Zdeterminowany West wstępuje do korpusu gwiezdnych marines, by jako pilot ziemskiego myśliwca bronić Ziemi przed agresorami. W składzie jego jednostki są także tanki.

Kosmiczna kompania braci

Space_-_Above_and_Beyond_cast

Na początku serialu, obcy zwani – pijawami pokonują wszystkie kontrataki oraz wchodzą do układu słonecznego. W desperacji , niesprawdzone i słabo wyszkoleni kadeci jak 58 dywizja „Dzikie Asy ” są wysyłane przeciwko Pijawom. „Dzikie Asy” są głównym tematem tej serii, która podąża za nimi , jak rosną od kadetów do weteranów. Chociaż Zjednoczone Siły Ziemi się pod kontrolą zreformowanej Organizacji Narodów Zjednoczonych , ONZ nie ma własnych sił zbrojnych i dlatego marynarki takie jak US Navy i Royal Navy działają na międzygwiezdnych statkach kosmicznych.

Wojna z pijawami jest głównym wątkiem Gwiezdnej Eskadry, lecz serial pokazuje też  ludzkie emocje w obliczu skrajnej desperacji i konfliktu. Ważnymi motywem przedstawionym w tej historii są różne dramaty wojenne : lojalność, odwaga i znaczenia poszczególnych działań jednostki w przebiegu starcia. Obserwujemy też, relacje między członkami oddziału, to jak rodzą się przyjaźnie, romanse jak poszczególni członkowie zdobywają lojalność i zaufanie grupy.

Zwykli żołnierze

Warto podkreślić, iż “Dzikie Asy” nie są bohaterami, którzy zmieniają przebieg wojny. To zwykli żołnierze, walczący zarówno w kosmosie, lecz też na powierzchni planet. Bohaterowie mają do wykonania konkretne zadanie, stają ramię w ramię z innymi oddziałami, czy innymi rodzajami wojsk (pamiętny odcinek z Perełką).

4744349_l3

Nie zależy od nich los galaktyki, nie będą na pomnikach. Dostają zwykłe wojenne, czasem bezsensowne zadania (Planeta Dedal), ponoszą też porażki w swoich misjach, jednak zawsze starają się ze wszystkich sił wypełnić wydane rozkazy.

Walka w kosmosie

Same walki w kosmosie są zrealizowane dynamicznie i widowiskowo.

Tajemniczy obcy

saab-chig01

Interesująco przedstawieni są obcy – pijawy. Ludzi na początku nie wiedzą o nich prawie nic, nawet tego jak wyglądają bez zbroi.

W miarę jak seria się rozwija , poznajemy ich bardziej. Ich technologia jest lepsza od ludzkiej technologii pod pewnymi względami , porównywalne lub nawet mniej zaawansowana w innych. Są zdyscyplinowani , a nawet przewidywalni w swoich taktykach bojowych. Mają bliskich, trzymają nawet pamiątki po nich. W jednym z odcinków serii możemy dostrzec, jak jeden z nich przystaje, aby podziwiać wspaniałego podniebnego ptak na niebie.

Przeciwnik wydaje się wiedzieć dużo o ludziach . Wydaje się, że pijawy obserwowały ludzkość od dawna , na przykład przez sygnały telewizyjne i radiowe wysyłane do przestrzeni przez ponad 100 lat. Obcy wydają się nawet częściowo rozumieć psychologię ludzi, na swoim prototypowym myśliwcu umieścili napis “Porzućcie wszelką nadzieję”.

saab-chig03

Serial był emitowany w latach 1995-96. Niestety z zaplanowanych pięciu sezonów zrealizowano tylko jedynie jeden – 24 odcinki. Scenarzyści zdradzili swoje dalsze plany, w kwestii fabuły serialu.

5 myśli na temat “Space: Above And Beyond (Gwiezdna Eskadra)

 1. O tym serialu można gadać godzinami i wydaje mi się, że mogłeś poświęcić mu więcej uwagi. Niby standard: bohaterowie ze zbieraniny ludziów (i tanka) zmieniają się w zgrany zespół i powoli stają się cenioną oraz ważną jednostką bojową. Jednak fabuła serialu nie skupia się na wzajemnych intrygach oraz kto z kim ile razy, ale WALKACH, powietrznych, kosmicznych oraz lądowych bitwach. Kto by, kurczę, pomyślał? Bohaterowie mają do wykonania konkretne zadanie, stają ramię w ramię z innymi oddziałami, rodzajami wojsk. Nie zależy od nich los galaktyki, nie będą na pomnikach. Zależy od nich odzyskanie łączności radiowej, wyparcie przeciwnika z punktu oporu, eskorta cywilów. Żadnego mistycznego majczenia, przeznaczenia, zakochania, czy, ratowania świata.

  Serial jest rewelacyjny. Widać, że środkowe odcinki są nieco przygaszone, może pieniędzy zabrakło, ale sam początek oraz zakończenie zrobione są z rozmachem, który trudno przebić.

 2. Potwierdzam, artykuł zdecydowanie za krótki.
  – Akcja zarówno na planetach jak i w przestrzeni kosmicznej.
  – akcje specjalne
  – zakończenie wyciskające łzy
  – niepotrzebne przywołanie Wing Commandera (filmu) no chyba że chodziło Ci o grę 😛

Dodaj komentarz