FTJava, czyli Full Thrust na komputerze

Na początek pewna historia z mojej perspektywy

Pewnego razu jedna osoba, która nazywała się Jon Davis, postanowił stworzyć wraz z innymi osobami komputerową adaptację Full Thrust’a, która została nazwana jako FTJava.

Odzyskany opis dla wersji FreeBSD dobrze opisywał, czym był ten tytuł:


FTJava is a graphical play by email (PBEM) client for Ground Zero Games Full
Thrust. Full Thrust is a minatures based system designed to allow one to play
massive science fiction style fleet battles in a reasonable amount of time.
It emphasizes strategy and fun over rule lawyers and micromanagement.
Authors: Jon Davis
WWW: http://www.gzg.com (Ground Zero Games) 
WWW: http://home.roadrunner.com/~davisje/ftjava/index.html (FTJava)

Przez długi czas gra teoretycznie rozwijała się do wersji 1.7, choć ostatnia zachowana wersja która była możliwa do pobrania, to była wersja 1.3 (czasem też można znaleźć tą wersję na innych stronach w Internecie, choć występuje najczęściej właśnie na stronach z oprogramowaniem do systemu operacyjnego FreeBSD, choć nawet tam jest już oznaczony do usunięcia z racji jego braku aktualizacji).
Właśnie jak istniała ta wersja, to Admirał Petlarch mnie zaprosił do gry pamiętnego dnia 20 sierpnia 2013 AD, akurat wtedy gdy oryginalny Solaris7.pl poległ miesiąc temu.

I tak graliśmy z Admirałem różne scenariusze, a zabawa była nawet przednia (choć często na korzyść Admirała z racji jego doświadczenia) ;]

Lecz niestety, także i na FTJavę przyszedł czas…

Czas zapaści

Gdzieś w późniejszym czasie w 2013 roku zaczęły się problemy. Na początek nie można było wysłać ani nie odbierać poleceń z serwera głównego – zarówno ja jak i Admirał mieliśmy ten problem (jak się później okazało, nie tylko my). Postanowiliśmy poczekać czy zdołają to naprawić. Niestety, nie zdołali…
Niedługo potem padła strona główna FTJavy, a jedyne co po nim zostało to była jedynie lista mailingowa, w którym przez długi czas nie działo się praktycznie nic, choć bardzo rzadko trafiały do tej listy wiadomości dotyczące stanu serwera.

Dopiero w 2015 roku doszło do cudu, podobnego do odrodzenia Solaris VII…

 

Rezurekcja pod nowym zarządem

Daniel Blezek postanowił odnowić FTJavę. O tym fakcie dowiedziałem się na Facebooku w grupie Full Thrust’owej.
Tak więc odwiedziłem nową stronę (http://ftjava.blezek.com/) i postanowiłem wypróbować nowego klienta.
Wiele rzeczy jakie były zawarte w tej grze zostało zmienione, choć część rzeczy (jak np. pole gry) pozostało takie jak dawniej. Zwłaszcza uproszczeniu objęto proces dołączania do gry (teraz nie trzeba było logować się na osobną stronę WWW, wszystko można już uczynić z poziomu klienta gry).

Całość bazuje na jeszcze wcześniejszej wersji 1.2, który (po wprowadzeniu przez niego poprawek) został wydany jako wersja 4.1. Przez ten czas jeszcze stworzono wersje 4.2 i 4.3 (na czas pisania artykułu najnowsza), które także naprawiały wiele błędów.

Oto główne menu zmaksymalizowane na cały ekran, wraz z załadowanymi dwoma grami w toku oraz otwartym oknem “About”.

A teraz – właściwa rozgrywka 🙂

Po pobraniu wariantu odpowiedniego na nasz system operacyjny (w wersji 4.3 wariant linuxowy może być użyty w Windowsie), należy rozpakować grę,  a następnie uruchamiamy program.

Po uruchomieniu gry naszym oczom ukazuje się okno o nazwie “Account Information“:

Wpisujemy nasze dane. Jak logujemy się pierwszy raz, naciskamy na “Create Account”, w innych przypadkach naciskamy na “Login”.

Jeśli wszystko się uda, to jesteśmy gotowi do gry.
Aha: polecam przyjąć zaproszenie do Slacka, jaki jest wysyłany wszystkim rejestrującym się do gry, jest to bardzo przydatne w razie ewentualnych błędów w grze 🙂

W porównaniu do oryginalnej wersji, gra wiernie trzyma się podręcznikowym zasadom (z wyłączeniem Fleet Book I i II), a w przypadku gier z użyciem systemu wektorowego, używane są zasady z FB1 wraz z modyfikacjami z FB2.


W razie gdy stykamy się z grą po raz pierwszy, ZALECANE jest zaznajomienie się ze minimalnymi zasadami do tej gry, dostępnej tutaj: http://www.fts.cba.pl/Main/download/full_thrust_light_pl.pdf, gdyż w innym przypadku najpewniej odbijemy się od tej gry niczym gumowa piłka od ściany 😉


Aby rozpocząć grę, z menu File wybieramy Start Game. W oknie wyboru pliku wybieramy interesujący nas scenariusz. Ja wybrałem akurat The Captain’s Game – Beacon Run dla jednej osoby. W razie gdyby kilka osób zdecydowało się na zagranie na mapie wieloosobowej, to aby dołączyć, należy w tym samym menu wybrać polecenie Join Game, a następnie wybrać uzgodniony scenariusz.

Jeśli wszystko wyszło pomyślnie, to w okienku Incoming Games w menu głównym powinien pojawić się scenariusz, do którego dołączyliśmy.

Jak widać, w tym oknie są wszystkie scenariusze, w którym uczestniczymy, w tym także świeżo wybrany Beacon Run.

A teraz przejdźmy do właściwej gry – aby zacząć wydawać rozkazy, klikamy dwukrotnie na scenariusz.
Po nim powinien ukazać nam się taki oto widok:

Widzimy dwa okna – jedno z mapą gwiezdną (Star Map) a drugie z właściwym interfejsem gry, zwanym także panelem sterowania (widać listę statków, SSD wraz z polami zawierającymi parametry okrętu i linijkę do wydawania poleceń ruchu.

Przed rozpoczęciem działań warto zaznajomić się z celami danego scenariusza, dlatego więc z menu View wybieramy odpowiednio Scenario Briefing oraz Player Objectives.

W przypadku tego scenariusza, mam za zadanie zniszczyć pięć nadajników w przeciągu pięciu tur.

Tak więc zacznijmy ruch.
Korzystając z poniższej ściągawki, rozpoczynam ruch:


Ruch kinowy:
P1+1 bądź 1P+1 - skręć o 1 w lewo i zwiększ ciąg o 1
P1/1P - skręć o 1 w lewo
S1/1S - skręć o 1 w prawo
+1 - zwiększ ciąg o 1
-1 - zmniejsz ciąg o 1
FTL/J - uruchom napęd FTL

Ruch wektorowy (rozkazy wpisuje się poprzedzając każdy następny spacją):
MD3\+3 RP2 PS - przyspiesz głównym napędem o 3, obróć o 2 na bakburtę (na lewą stronę), leć w bok na sterburtę (w prawo)

Jak widać powyżej, dałem rozkaz s2+4, czyli obrót w prawo o 2 i przyspieszenie o 4. Ilość przydzielonych punktów zależy od możliwości przyspieszenia danego okrętu. W tym wypadku mam 6, a prędkość: 10 (na powyższym obrazku tego nie widać). Po wykonaniu ruchu będę mieć łącznie prędkość 14. W razie gdyby dany rozkaz byłby nieprawidłowy, to linijka rozkazów zaświeci się na czerwono – jak się wyśle taki rozkaz na serwer główny, zostanie on przez niego poprawiony. W razie uszkodzeń, przycisk Damage Control staje się dostępny, i można przydzielić zespoły naprawcze, do uszkodzonych komponentów (zaznaczonych na SSD na żółto) w celu ich naprawienia. Komponenty zaznaczone na czerwono na SSD są w pełni zniszczone, i tym samym niezdatne do napraw.

Ze względu na to, że mam tylko jeden okręt, a rozkazy już wydałem, naciskam na przycisk Send Orders, a następnie w menu głównym na Fetch Games. O ile w przypadku gier jednoosobowych nowa faza danej tury pojawi się od razu, tak w grach wieloosobowych trzeba czekać tak długo, aż wszyscy wyślą rozkazy.
Tak więc odbieramy pliki gier i naszym oczom ukazuje się faza walki w danym scenariuszu. Po otwarciu widzimy, że możemy już otwierać ogień do celu(ów).

Teraz widzimy, że pole rozkazów jest wyszarzone, ale w zamian za to możemy wybrać cele do zaatakowania, dzięki przyciskowi Weapons Targeting.

 

Po wybraniu menu można samodzielnie wybrać sobie cel do zaatakowania, bądź zdać się na autocelowanie (przycisk Auto-Target). Ja się zdecydowałem na autocelowanie, oraz wybranie celu dla PDS. W razie gdyby cel był nieosiągalny, stosowna informacja pojawi się w polu Weapon Report.

Po wydaniu celów naciskam na OK, a potem na Send Orders.

I tak na zmianę – ruch, a potem walka. Oczywiście tak jak w przypadku prawdziwego Full Thrusta, tury są rozgrywane w tym samym czasie, przy czym każdy widzi tylko swoje rozkazy ruchu oraz walki. Dopiero po zakończeniu fazy (czyli odbiorem pliku gry z nową fazą) widzimy efekty swoich działań. Dlatego więc polecam pomyśleć o turę czy dwie do przodu, przy czym polecam włączyć

Pozostałe opcje

W głównym menu są dostępne są opcje:

 • File – ustawienia odnośnie gry: tworzenie i dołączanie do gry, ustawienia konta i preferencji;
 • Games – zarządzanie grami w toku. Alternatywna możliwość obsługi gier zawartych w polu Incoming Games;
 • Editor – tworzenie i edycja scenariuszy i okrętów.

W grze na panelu sterowania można też znaleźć następujące opcje:

 • Game – tu można wysłać rozkazy, zapisać je oraz zamknąć turę (wtedy wyskoczy okienko z potwierdzeniem);
 • View – podgląd raportów, wspomnianych celów misji, oraz możliwość włączenia mapy gwiezdnej (Star Map);
 • Messages – komunikacja z innymi graczami poprzez e-mail;
 • Ship – włączenie bądź wyłączenie podglądu ruchu statku(ów), kątów celowania, zasięgu rakiet (w tym także namierzeń), dział i sensorów, a także czyszczenie mapy ze zniszczonych bądź ewakuowanych statków;
 • Friendly – to samo co w Ship, tyle że odnosi się ono do twoich okrętów;
 • Enemy – także to samo, tyle że odnosi się do wrogich okrętów.

Natomiast po kliknięciu w mapę prawym przyciskiem myszy widać następujące opcje:

 • SSD – przywołuje na pierwszy plan panel sterowania;
 • Clear – czyści z mapy kierunek lotu oraz  informacje o broni naniesione na mapę;
 • Map – zmiana skali mapy;
 • Center – wyśrodkowanie mapy;
 • Set Mark – tworzy na mapie znacznik jako punkt odniesienia dla rakiet i myśliwców. Przeciwnik ich nie widzi.

Należy pamiętać, że to nie jest pełne wyczerpanie wszystkich możliwości gry – wiele rzeczy jest jeszcze opisane na tej oto stronie po angielsku: http://ftjava.blezek.com/documentation/. A tak to mocno polecam zapoznać się z minimalnymi zasadami do Full Thrust zawartymi powyżej 😉

Mam nadzieję że dzięki temu artykułowi zainteresowaliście się Full Thrustem (a przynajmniej FTJavą). Do zobaczenia w przestrzeni międzygwiezdnej! 😉

Dodaj komentarz