Największy hex układu słonecznego

Kojarzycie planetę z planszy Aerotecha? Skoro skala gry przyjmuje 18000 kilometrów na jeden heks, to przykładowo Ziemia zmieści się spokojnie i jeszcze zostanie miejsce. Tak czy inaczej jest to zastanawiające: czy rzeczywiście można zmieścić planetę na jednym heksie. Okazuje się, że tak. Mało tego, taki heks istnieje i siedzi sobie jakby nigdy nic na północnym biegunie Saturna.

saturnhex0
Północny biegun Saturna w pełnej okazałości. Zdjęcie wykonane w podczerwieni. Czy jest w skali do gry w Aerotecha?

Jest to heks wszystkich heksów. Po raz pierwszy został dokładniej zbadany przez sondę Voyager 1. Obecnie, już od ponad 10 lat, przypatruje mu się sonda Cassini. Co to jest? Nikt dokładnie nie wie. Jest fenomenem pogodowym, powstałym (możliwe że) przez niesamowicie silny wir polarny, wiejący nieustannie na północnym biegunie. Na południowym niby również, ale ten nadaje się bardziej do Alpha Strike, pozbawiony jest bowiem charakterystycznego sześciokąta. I jest naprawdę DUŻY. Każdy bok heksu mierzy około 13800 kilometrów. Instrukcja Total Warfare nie precyzuje, czy 18000 km to bok heksu, czy przekątna, mówi po prostu: “each hex of the space map represents roughly eighteen kilometers”. Przyjąłem, że chodzi o dłuższą przekątną. Porównując zdjęcia satelitarne oraz mapkę do Aerotecha możemy nakreślić taki obraz:

Naukowo udowodniony realizm planszy Aerotecha.
Naukowo udowodniony realizm planszy Aerotecha.

Powyższy rysunek przedstawia biegun północny Saturna oraz (zeskalowany 1:1) heks Aerotecha. Dłuższa przekątna heksu na Saturnie to na załączonym obrazku 333 piksele. Heks Aerotecha to 217 pikseli, więc ten na Saturnie jest nawet trochę za duży. Ale załóżmy, że przyjmiemy taką skalę do gry, no bo skoro mamy heks o przekątnej 27600 km, to czemu go nie wykorzystać? Okazuje się wówczas, że 50 heksów, czyli maksymalny zasięg arsenału statków wojennych wynosi prawie 1200000 km, czyli jeszcze troszkębrakuje do 1 AU (jednostki astronomicznej, czyli odległości Słońca od Ziemi). Potrzebowalibyśmy oczywiście większej planszy, mniej więcej 5 AU długości oraz 4 AU szerokości. Żeby uzmysłowić sobie skalę przedsięwzięcia (nawet dosłownie) proponuję odwiedziny na stronie http://joshworth.com/dev/pixelspace/pixelspace_solarsystem.html, której autor narysował układ słoneczny, na którym księżyc to jeden piksel. Wciśnijcie kursor w prawo i poczekajcie do Jowisza, który lata sobie mniej więcej 5,2 AU od Słońca. Mam ustawione dosyć szybkie powtarzanie klawiszy, więc zajęło mi to tylko 2 minuty i 47 sekund. Wyobrażacie sobie makietę na Pyrkonie, której samo zobaczenie zajmuje 40 minut? Bo tyle potrzebowałoby światło, żeby przebyć odległość od krawędzi do krawędzi.

Na razie oczywiście mamy tylko jeden taki heks i prędko się to nie zmieni. Ale kosmos jest pełen niespodzianek i nikt nie wie, kiedy znajdzie się plansza nadająca się chociażby do Neuroshimy Hex. Zapewne nie za naszego życia, ale to żadna przeszkoda. Wyzwanie Aerotecha w skali 1:1 podejmą następne pokolenia.

saturnhex3Nie, nie te następne pokolenia.

saturnhex4O właśnie te następne pokolenia, dziękuję.

6 myśli na temat “Największy hex układu słonecznego

  1. “Najnowszej” to miała być ironia? 🙂 Te zasady mają już 15 lat. Tak myślałem jakiś czas co ci odpowiedzieć z tą skalą i z jednaj strony masz rację, statki kosmiczne śmigają wokół planet jak muchy wokół żyrandola, ale skoro heks ma 18 kilometrów i myśliwce miałyby pokonywać takie dystanse w kilka sekund (poza orbitami planet lata się naprawdę szybko), to skala jak najbardziej jest zachowana.
   Jedyne, czego żałuję na planszy do starego wydania Aerotecha, że heksy bez planet są białe. Cały czas kombinuję czym to zamalować, żeby choć z grubsza przypominało otwartą przestrzeń. Jak na razie najbliżej mi do pomysłu zeskanowania fragmentu mapy bez planet i strzałek i przycięciu go tak, żeby móc tworzyć dowolne kombinacje, 3×3, 4×3, itd… Kolorystyka heksów, ich rozmiar oraz narysowane tło bardzo mi odpowiada. Kolorowe kosmosy z mgławicą, czy galaktyką jakoś nigdy mi do końca nie pasowały.

    1. Liczyłem lata od książki Aerotech 2, od której zmieniło się już naprawdę niewiele. Dwa kąty ostrzału i doszedł jeden modyfikator do Control Roll.

     A dla mnie plansza jest super. 🙂 Ma odrobinę za małe heksy i podstawki się nie mieszczą, ale pozwala się rozpędzić i nie zajmuje całego stołu bilardowego. Strzałki są całkowicie kompatybilne z zasadami z TW.

Dodaj komentarz